Kody Kreskowe 1D

Przejście z tradycyjnych sposobów ewidencji na system kodów kreskowych.

Korzyści jakie niosą ze sobą kody kreskowe w prowadzeniu firmy są ogromne. Praktycznie ciężko wyobrazić sobie sytuację, kiedy firma produkuje swój towar w ilościach kilkaset sztuk miesięcznie, i prowadzą ewidencję w sposób klasyczny papierowy.


 Code 128 


to jednowymiarowy kod kreskowy typu, w którym występują paski o czterech różnych szerokościach.
Został wynaleziony przez firmę Computer Identics w 1981 roku. Jest kodem modularnym i ciągłym o bardzo dużej gęstości.Kodowane znaki w przypadku zestawu A to ASCII (0-95), zestawu B ASCII (32-127), zestawu C cyfry 0-9. Długość kodu jest zmienna.
Kod kreskowy jest kodem alfanumerycznym o bardzo dużej gęstości. Liczba kodowanych znaków może być dowolna. Kod ten zajmuje najmniej miejsca spośród kodów jednowymiarowych dla 6 lub więcej znaków. Każdy kodowany znak składa się z 11 czarnych lub białych modułów.

Znak stopu składa się z 13 modułów. 11 modułów składa się na trzy paski i trzy odstępy. Paski i odstępy mogą składać się z od 1 do 4 modułów Symbol kodu kreskowego jest zbudowany z: cichej strefy (przynajmniej 10 razy szerszej niż wąski pasek),zmiennego odcinka danych,sumy kontrolnej, znaku stop cichej strefy (przynajmniej 10 razy szerszej niż wąski pasek).


Cechy charakterystyczne kodu Code 128:


  • kodowanie 128 znaków ASCII w 3 zbiorach A,B i C
    zbiór C zawiera liczby dwucyfrowe dlatego umożliwia kodowanie liczb z parzystą ilością cyfr z „kompresją” 1:2 
  • kod zawiera obligatoryjną cyfrę kontrolną - nie jest ona widoczna pod kodem kreskowym
    nie jest również przesyłana przez czytniki do komputera (aczkolwiek jest oczywiście sprawdzana) każdy znak zbudowany jest z 11 modułów (poza znakiem stopu) - każdy znak ma 3 kreski ciemne i trzy jasne (o różnej ilości modułów) 
  • Code 128 nie ma ograniczenia na ilość znaków
    każdy kod rozpoczyna się jednym z 3 znaków START (definiującym początek danego zbioru) oraz znakiem STOP 

Możliwość kodowania 128 znaków ASCII oraz duża gęstość znacząco zwiększa popularność tego kodu. Dzięki temu w ostatnich latach powoli przejmuje on funkcje Code 39.
Zastosowanie
Kod ten ma szerokie zastosowanie. Jest używany między innymi w magazynach, logistyce (opakowania transportowe), sprzedaży detalicznej (daty produkcji, okresy trwałości).

Code 128 używa mniej miejsca do zakodowania sześciu cyfr, niż jakikolwiek inny kod linearny.

Obecność kilkadziesiąt lat na rynku kodów 1D spowodowało, powstanie coraz to nowszych sposobów kodowania. Oprócz Code128 na rynku jest obecnie wiele innych systemów. 

Legenda:

Na górze kodu kreskowego, zamieszczona jest nazwa kodu,
poniżej kodu kreskowego zamieszczone są dane, które zostały zamieszczone w kodzie.

Kody Kreskowe 1D:   CODE 93



Kody Kreskowe 1D:   CODABAR






Kody Kreskowe 1D:   CODE 39(ASCII)


Kody Kreskowe 1D:   CODE 39(FULL ASCII)



Kody Kreskowe 1D:   CODE 39(REGULAR)



Kody Kreskowe 1D:   DUN-14



Kody Kreskowe 1D:   INTERLEAVED 2 OF 5




Kody Kreskowe 1D:   ISBT 128

Kody Kreskowe 1D:   ITF-14



Wszystkie Kody 1D zostały wygenerowane za pomocą programu, dostarczanego do drukarek, które sprzedajemy naszym  Klientom.